Atrakcyjna wycieczka kolejką krzesełkową na najwyższą górę Beskidu Śląskiego, z której roztacza się przepiękna panorama na Kotlinę Żywiecką i Beskid Wysoki. Przy dobrej widoczności można zobaczyć również Tatry.
Wisła - Istebna - Koniaków - Żywiec Region o bogatej kulturze ludowej, góralskim folklorze oraz aktywności twórców ludowych. Można zobaczyć tutaj pasterskie obrzędy, stroje góralskie i rozśpiewane zespoły ludowe, kultywujące stare tradycje. Malownicza trasa objazdowa po Beskidach m.in.: Szczyrk - Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.) - Wisła - Przełęcz Kubalonka (761 m n.p.m.) - Istebna - Koniaków (wystawa koronek) - Żywiec.
Niezapomniana przygoda w poznawaniu jaskiń, która daje możliwość poznania budowy geologicznej i morfologii pasma Beskidu Śląskiego, obserwacji stanowisk nietoperzy i niesamowite przeżycia dla amatorów - grotołazów. Jaskinia Chłodna o długości 117 m, w której podczas całego roku utrzymuje się temperatura ok. 3 st.C, jaskina Pod Balkonem o długości 45 m oraz Malinowskich Skał (1150 m n.p.m.), z których podziwiać można wspaniałe widoki na Lipową i okolice. Wszystkie te pomniki przyrody nieożywionej znajdują się niedaleko naszego hotelu w Rezerwacie „Kuźnie”.
Jezioro Żywieckie to zbiornik retencyjny (100 mln m3) na Rzece Soła koło Żywca utworzony w 1966 roku, położony na granicy Kotliny Żywieckiej jak i Beskidu Małego. Powierzchnia jeziora to 1000 ha, rozciąga się na długości 8 km oraz szerokości 2 km, dochodzi do głębokości 20 m i wysokości 341 m n.p.m. Zbiornik odgrywa ważną rolę w pozyskiwaniu energii elektrycznej dzięki elektrowni wodnej o mocy 21 MW, znajdującej się przy zaporze o wysokości 38 m. Poza swoim pierwotnym przeznaczeniem jezioro odgrywa ważną rolę w regulowaniu przepływów Górnej Wisły oraz ochronie przeciwpowodziowej. Najpopularniejszym sposobem na czynny wypoczynek w tych okolicach jest uprawianie sportów wodnych. Jest to możliwe dzięki bardzo dobrze rozwiniętej bazie proponującej wynajem windsurfingów, kajaków, rowerów wodnych oraz żaglówek. Magnetyzujące piękno Jeziora Żywieckiego w otoczeniu gór przyciąga również wytrawnych wędkarzy.
Zwiedzanie oraz degustacja piwa. Najlepsze piwo wśród piwoszy „Żywiec” - mogą Państwo spróbować i przekonać się o jego tajemnej mocy oraz zobaczyć najnowocześniejszą produkcję i historię piwa w Polsce.
Jedna z największych na świecie elektrowni szczytowo - pompowych, na której znajduje się sztuczny zbiornik wodny, mogący pomieścić 2,5 mln m³ wody, do którego tłoczy wodę z położonego o 440 m niżej jeziora. Woda spada do wnętrza Góry Żar i napędza turbiny elektrowni. Dodatkową atrakcja na Górze Żar jest Park Linowy tzw. Małpi Gaj oraz tor saneczkowy.
Linowa kolej gondolowa z 1953 roku, która na trasie 1805 m pokonuje 451 m różnicy wysokości w 6,5 minuty. Jest czynna cały rok i służy także narciarzom.